Baguazhang

Baguazhang alebo Pakua chang (čínsky originál 八卦掌) je jedným z troch hlavných čínskych bojových umení školy Wudang, ďalšie dve sú Tai Chi a Xing Yi Quan. Názov Bagua Zhang doslovne znamená „dlaň ôsmich trigramov“, pričom odkazuje na trigramy bagua z knihy I-ťing, jednej zo základných kníh taoizmu.

Baguazhang, ako formalizované bojové umenie vytvoril Dong Haichuan, o ktorom sa hovorí, že sa učil od taoistických a budhistických majstrov v horách na čínskom vidieku začiatkom 19. storočia. Mnohé čínske autority neakceptujú budhistický pôvod. Namietso toho tvrdia, že títo učitelia boli čisto taoistického pôvodu, odkazujúc na kľúčové koncepty známe z taoizmu ako sú jin a jang, kniha I-ťing a hlavne najvýraznejšia paradigma taoizmu – Bagua diagram. pripisovanie zásluh budhistickým učiteľom pochádza od druhej generácie učiteľov, teda žiakov Dong Haichuana, z ktorých niektorí boli budhisti. Existujú dôkazy, ktoré naznačujú syntézu niekoľkých už existujúcich bojových umení vyučovaných a praktizovaných v regióne, v ktorom žil Dong Haichuan, v kombinácii s taoistickou kruhovou chôdzov. Prostredníctvom svojej práce sluhu v cisárskom paláci zapôsobil na cisára svojimi ladnými pohybmi a bojovými schopnosťami a stal sa inštruktorom a osobným strážcom dvora. Dong Haichuan učil mnoho rokov v Pekingu, nakoniec si získal záštitu cisárskeho dvora.

Slávni učeníci Donga Haichuana, ktorí sa stali učiteľmi, boli Yin Fu, Cheng Tinghua, Ma Gui, Song Changrong, Liu Fengchun, Ma Weiqi, Liang Zhenpu a Liu Dekuan. Hoci boli všetci študentmi toho istého učiteľa, ich metódy nácviku a prevedenia dlaňových techník sa líšili. O štýloch Cheng a Liu sa hovorí, že sa špecializujú na „tlačenie“ dlaní, štýl Yin je známy „navliekaním“ dlaní, Songovi nasledovníci praktizujú dlaňovú techniku „slivkový kvet“ (Mei Hua) a dlane v štýle Ma sú známe ako „kladivá“. Niektorí zo študentov Donga Haichuana, vrátane Cheng Tinghua, sa zúčastnili boxerského povstania. Vo všeobecnosti väčšina exponentov bagua dnes praktizuje štýly Yin, Cheng alebo Liang, hoci existujú aj iné štýly ako Fan, Shi, Liu, alebo Fu. Okrem toho existujú aj podštýly vyššie uvedených metód, ako sú štýly Sun, Gao a Jiang, ktoré sú podštýlmi metódy Cheng.

Nácvik kruhovej chôdze alebo „točenia kruhu“, ako sa niekedy nazýva, je pre Baguazhang charakteristická metóda nácviku postoja a pohybu. Všetky formy Baguazhangu využívajú kruhovú chôdzu ako neoddeliteľnú súčasť tréningu. Praktizujúci chodia okolo okraja kruhu v rôznych nízkych postojoch, tvárou k stredu a pravidelne menia smer, keď vykonávajú formy. Pre začiatočníka má kruh priemer 6 až 12 stôp. Študenti sa najskôr naučia flexibilitu a správne postavenie tela prostredníctvom základných cvičení, potom prejdú k zložitejším formám a mechanike vnútornej sily. Hoci vnútorné aspekty Baguazhangu sú podobné aspektom Xingyiquan a Taijiquan, sú svojou povahou odlišné.

Deer Horn Knives

Baguazhang obsahuje veľa charakteristických štýlov boja so zbraňami. Niektoré sú skryté, ako napríklad „sudcovo pero“ (čínsky: 判官筆 – Pànguān Bǐ) alebo pár nožov, ktoré sú jedinečné pre tento štýl. Sú to nože z jeleních rohov v tvare polmesiaca (čínsky: 鹿角刀 – Lùjiǎodāo) známe aj ako deer horn knives. Baguazhang je tiež známy tým, že cvičí s extrémne veľkými zbraňami, ako je meč bagua jian alebo bagua dao, alebo široký meč bagua. Používajú sa aj iné zbrane ako: palice (gun), kopija (qiang), trstina (guai), hákový meč (gou) a rovný, dvojsečný meč (jian). Praktikanti Baguazhangu sú tiež známi tým, že sú schopní použiť čokoľvek ako zbraň, využívajúcu princípy ich umenia.

Techniky v Baguazhangu zahřňajú širokú škálu úderov (dlaňou, päsťou, lakťom, prstami…), kopov, zablokovanie kĺbov, hodov a výrazne vyhýbavej kruhovej práce nôh. Je vhodný pre boj proti viacerým útočníkom, práve vďaka schopnosti „vtekať“ do a von z cesty predmetom (a samozrejme útočníkom). Veľký dôraz v Baguazhangu sa kladie práve na nácvik pohybu za útočníka, aby nemohol cvičiacemu ublížiť.

Aj keď sa mnohé vetvy Baguazhangu často navzájom dosť líšia (niektoré, ako štýl Cheng, sa špecializujú na zápas zblízka a spoločné zámky, zatiaľ čo iné, ako niektoré štýly Yin, sa špecializujú na rýchle údery na veľké vzdialenosti), všetci majú spoločnú chôdzu v kruhu, špirálovitý pohyb a určité metódy a techniky. Do pohybov sa zapája celé telo plynulým navíjaním a odvíjaním, využívajúc techniky rúk, dynamickú prácu nôh a hody. Bleskurýchle pohyby čerpajú energiu zo stredu brucha. Kruhový vzor krokov vytvára dostredivú silu, ktorá umožňuje cvičiacemu rýchlo manévrovať okolo súpera.

Zdroj: wikipedia


Školy Baguazhang na Slovensku

Chcete aby tu bola reklama/odkaz aj na Váš klub/školu? Napíšte, alebo zavolajte 0948 140 198

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *